A HGI felépítése:
Igazgatóság:
Baktay Borbála főigazgató
dr. Beck Tibor igazgató
Belső ellenőr:
Király Miklós
Titkárság:
Eszes Szilvia
A HGI osztályainak feladatkörei és tevékenysége
Haszonállat-fajtavédelmi Osztály
a. Hazai és nemzetközi tenyésztési-génmegőrzési és szervezési feladatok ellátása az őshonosként védett magyar haszonállatfajták védelme és az érintett hazai tenyésztő szervezetek támogatása érdekében.
b. Országos programok kidolgozása és szervezése az őshonosként védett magyar haszonállatfajták védelmére és hasznosítására; igény szerinti tenyészállat-előállítás, -kihelyezés, -forgalmazás.
c. Génmegőrzési koordinációs feladatok ellátása: szakmai koordináció a génbankok, a tenyészetekben végzett génmegőrzés és a fajták hasznosítása terén; illetve szervezeti koordináció minisztériumi háttérintézményként a hatóságok és szakmai szervezetek, tenyésztők és hasznosítók között.
d. Magyar baromfi génbankok in vivo fenntartása, üzemeltetése és fejlesztése, magyar baromfitenyésztési génbanki hálózat szervezése és felügyelete, részvétel az in vitro génbank kialakításában és működtetésében.
e. Magyar óriásnyúl génbankjának fenntartása, üzemeltetése és fejlesztése, a nyúltenyésztési génbanki hálózat szervezése és felügyelete.
f. A Kárpát-medencében őshonos vagy honosult, különösen veszélyeztetett egyéb haszonállatfajták génbanki állományainak (magyar juh- és kecskefajták), ill. bemutató állományainak (szamár, szarvasmarhafajták, sertés, ló) kialakítása, fenntartása.
g. A magyar haszonállat-tájfajták felderítése, leírása, génbanki állományaik kialakítása és hasznosítása (génmentés), beleértve a terepi vizsgálatok végzését a Kárpát-medencében, részvétel más nemzetközi génmegőrzési együttműködésekben.
A Haszonállat-fajtavédelmi Osztály keretében működő szervezeti egységek
a. Haszonállat-génbanki csoport
aa. Szarvasmarha és juh génbanki telep
ab. Baromfi génbanki telep
ac. Magyar óriásnyúl génbanki telep
b. Haszonállat-fajtavédelmi és génmentési csoport
ba. Fajtavédelmi bemutató telep
bb. Kecskemét, Miklós-telep (Regionális Génmegőrzési Programközpont)
c. Termőterület hasznosítási csoport
Génmegőrzés-tudományi és kisállattenyésztési Osztály
a. A fenti szakterületeken végzett biológiai (genetikai, szaporodásbiológiai, élettani) alapkutatások, a környezetbarát és ökológiai szemléletű mezőgazdasággal összefüggő állattenyésztési, tartási és takarmányozási alkalmazott kutatások, valamint kereskedelmi vonalakkal történő összehasonlítások.
b. Hazai és nemzetközi kutatási kapcsolatok kialakítása egyetemekkel, kutatóintézetekkel, tenyésztőkkel, szakmai szervezetekkel.
c. A génbanki állományok jellemzését, hasznosítását és termelésbe vonását, hungarikum termékek előállítását, GMO-mentes takarmányok kidolgozását és alkalmazását célzó alap- és alkalmazott kutatások és kísérleti fejlesztések.
d. A magyar haszonállat-tájfajták felderítését, leírását, hasznosítását, és új génbanki állományok kialakítását célzó kutatási tevékenység, beleértve a terepi vizsgálatok végzését a Kárpát-medencében és más nemzetközi együttműködések keretében.
e. Az elért eredmények publikálása hazai és nemzetközi konferenciákon, szaklapokban, különféle szakmai fórumokon.
A Génmegőrzés-tudományi és kisállattenyésztési Osztály keretében működő szervezeti egységek
a. Agrárökológiai és Génmegőrzési Kutatócsoport
aa. Takarmányozási Laboratórium
b. Genetikai és Szaporodásbiológiai Kutatócsoport
ba. Genetikai Laboratórium
bb. Szaporodásbiológiai Laboratórium
bc. In vitro baromfi génbank
Méhészeti és Méhbiológiai Osztály
Feladatköre: A Magyarországon honos pannon méh génmegőrzési, tenyésztési, termelési, termékminősítési, kutatási-fejlesztési, innovációs és oktatási feladataihoz kapcsolódó tevékenység
a. A pannon méh (a Kárpát-medencében honos, Magyarországon egyetlen regisztrált méhfajta) központi tenyészeti (génbanki) és kísérleti állományainak kialakítása és fenntartása.
b. Génmegőrzési-tenyésztési koordinációs feladatok, fajtavédelem szervezése.
c. A pannon méh fajtavédelméhez, génmegőrzéséhez, génbanki tevékenységéhez és a méhbiológiához, méhtenyésztéshez, méhlegelőkhöz és méhészethez kapcsolódó kutatási-fejlesztési és innovációs tevékenység.
d. A méh-fajtavédelemhez, -génmegőrzéshez, -génbanki és tenyésztési tevékenységhez kapcsolódó oktatási és ismeretterjesztő tevékenység, bemutató méhészet és méhészeti múzeum működtetése, a méhészeti park szakmai felügyelete.
e. Méhészeti, méhtenyésztési, génmegőrzési és kutatási nemzetközi kapcsolatok fejlesztése.
f. A méz és méhészeti termékek minősítési eljárásainak kidolgozása, minőségvizsgálatának végzése.
g. Az eredmények publikálása hazai és nemzetközi szakmai fórumokon, konferenciákon, szaklapokban.
A Méhészeti és Méhbiológiai Osztály keretében működő szervezeti egységek
a. Méhészeti Kutatócsoport
aa. Méhészeti termékvizsgáló Laboratórium
ab. Fajtajelleg vizsgálati Laboratórium
b. Méhészeti és Méhtenyésztési csoport
ba. Pannon méh tenyésztelep
bb. Méhészeti gyűjteménytár
c. Méhészeti Park
Vízi genetikai erőforrások megőrzése Osztály
Feladatköre: legfontosabb hosszú távú stratégiai célkitűzése a haszonhalfajok - kiemelten a compó és a széles kárász -, valamint a vadon élő, veszélyeztetett halfajok fajvédelméhez kapcsolódó génmegőrzési munka. Az NBGK vagyonkezelésében lévő halastó-rendszer üzemeltetésének és fenntartásának koordinációja, kapcsolattartás a Vízjogi üzemeltetési Szabályzatban foglaltaknak megfelelően a védelemvezetővel és a kijelölt mederőrrel.
Az intézményünk szervezeti felépítésének táblázatba foglalt összefoglalóját ide kattintva tekintheti meg!
Az intézményünk hatályos alapító okiratát itt tekintheti meg!