
A HGI legfontosabb, hosszú távú kutatási stratégiai célkitűzése a haszonállat-fajtavédelemhez, génmegőrzéshez, génbanki tevékenységhez és baromfi-, nyúl-, hal- valamint méhtenyésztéshez kapcsolódó kutatási-fejlesztési és innovációs tevékenység. Prioritást élvez az in vivo génbanki állományokhoz, valamint az in vitro génmegőrzéshez és a kisállattenyésztéshez kapcsolódó alap-, valamint alkalmazott kutatás és fejlesztés. Kiemelt feladat a génbanki állományok hasznosítási lehetőségeinek vizsgálata (hungarikum termékek; faluprogramok; fenntartható, ökológiai gazdálkodás, stb.), valamint a magyar haszonállat-tájfajták felderítését, és új génbanki állományok kialakítását célzó kutatási tevékenység.
- A fenti szakterületeken végzett biológiai (genetikai, szaporodásbiológiai, élettani) alapkutatások, a környezetbarát és ökológiai szemléletű mezőgazdasággal összefüggő állattenyésztési, tartási és takarmányozási alkalmazott kutatások, valamint kereskedelmi vonalakkal történő összehasonlítások.
- Az osztály szakterületéhez tartozó nemzetközi kapcsolatok fejlesztése, ápolása és nyilvántartása.
- Az In vitro Baromfi Génbank fenntartása és fejlesztése.
- Őshonos háziállat fajok in vitro szaporítóanyag tárolásának fejlesztése.
- Hazai és nemzetközi kutatási kapcsolatok kialakítása egyetemekkel, kutatóintézetekkel, tenyésztőkkel, nemzeti park igazgatóságokkal, szakmai szervezetekkel.
- A génbanki állományok jellemzését, hasznosítását és termelésbe vonását, hungarikum termékek előállítását, GMO-mentes takarmányok kidolgozását és alkalmazását célzó alap- és alkalmazott kutatások és kísérleti fejlesztések.
- A magyar haszonállat-tájfajták felderítését, leírását, hasznosítását, és új génbanki állományok kialakítását célzó kutatási tevékenység, beleértve a terepi vizsgálatok végzését a Kárpát-medencében és más nemzetközi együttműködések keretében.
- Együttműködés a nemzeti park igazgatóságokkal, a védett és veszélyeztetett fajok fajmegőrzési programjaiban.
- A klímaváltozás negatív hatásainak kivédését célzó vizsgálatok, őshonos fajtáink bevonásával.
- Az elért eredmények publikálása hazai és nemzetközi konferenciákon, szaklapokban, különféle szakmai fórumokon.
Az Osztály keretében működő szervezeti egységek:
- Agrárökológiai és Génmegőrzési Kutatócsoport
- Genetikai és Szaporodásbiológiai Kutatócsoport
- Genetikai Laboratórium
- Szaporodásbiológiai Laboratórium
- In vitro baromfi génbank